ІПСТ
Українська версія Російська версія Англійська версія

телефони клініки:

(044) 285-85-18

Контактна інформація

Медцентр Послуги Технології Наші Лікарі Питання-відповідь
Інформація про медцентр
Поиск по сайту
Опанасюк Юрій Володимирович

Статті для фахівців

Нові можливості променевої діагностики в стоматології

В останні час стоматологія перейшла на якісно новий виток свого розвитку. На ринку стоматологічних послуг постійно з'являється велика кількість нових матеріалів і методик. І таке прогресивне зростання в роботі практикуючого стоматолога вимагає постійного вдосконалення діагностичних можливостей, як застави якісного лікування.

Впровадження сучасного комплексного підходу в наданні стоматологічної допомоги змушує лікаря-стоматолога більш вимогливо ставитися до діагностики. Так методика ортопантомографом увійшла в повсякденну практику, як обов'язковий етап проведення якісної первинної діагностики, а сучасні цифрові ортопантомографи з різноманітними спеціальними діагностичними програмами дають можливість значно мінімізувати променеве навантаження на пацієнта.

Але, на жаль, навіть цей високоінформативний метод обстеження стоматологічних пацієнтів не завжди дозволяє отримати весь необхідний обсяг діагностичної інформації. Ортопантомограма є площинним рентгенологічним зображенням об'ємного об'єкта і не дає нам можливість зробити об'єктивну оцінку розташування досліджуваних об'єктів у просторі. Найчастіше лікарю-стоматологу необхідно мати тривимірне уявлення про досліджувану область.

Можна вирішити цю задачу шляхом проведення серії прицільних знімків, направляючи рентгенівський промінь під різними кутами до досліджуваного об'єкта. Отриманий результат допомагає доктору зорієнтуватися в ситуації. Але проекційне спотворення і накладення різних анатомічних структур, а іноді не досить висока роздільна здатність, властиві методиці прицільної рентгенографії або радіовізіографії. Крім того велика кількість рентгенівських знімків, які необхідно провести значно збільшує променеве навантаження на пацієнта, що особливо небажано при обстеженні дітей, що в більшості випадків не завжди виправдано для досягнення очікуваного результату.

Єдиною методикою на сьогоднішній день, яка дає можливість отримати тривимірне зображення досліджуваної області є комп'ютерна томографія. У медичній діагностичній практиці в Україні застосовується значна кількість сучасних комп'ютерних томографів. Мова йде про стаціонарні комп'ютерні томографи, які добре зарекомендували себе в різних галузях медицини. На жаль, дані комп'ютерні томографи (включаючи спіральні) не знайшли широкого розповсюдження в стоматологічній практиці і це цілком зрозуміло, тому що оптична резолюція, товщина зрізу, крок між зрізами не дають можливості отримати зображення тонких і ультратонких структур, складних за своєю будовою анатомічних утворень щелепно-лицьової області.

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 1

А досить висока променеве навантаження, одержуване пацієнтом у процесі дослідження, не дозволяє широко використовувати цей метод при первинному огляді та частих контрольних обстеженнях стоматологічних пацієнтів.

Але з моменту впровадження в практику одного з двох в Україні стоматологічного комп'ютерного томографа з обмеженим конічним променем 3D Accuitomo XYZ всесвітньо відомої японської компанії MORITA проблема отримання тривимірного зображення щелепно-лицьової області успішно вирішена.

(рис.1)

Чому ж саме цей апарат може впоратися з проведенням діагностики в такій складній галузі, як щелепно-лицьова? На це питання легко дають відповідь як технічні характеристики комп'ютерного томографа 3D Accuitomo XYZ, так і сам принцип формування та обробки зображення, що отримується при дослідженні.

Робота апарату побудована на проведенні робочим вузлом (рентгенівська трубка і високочутливий датчик-приймач) обороту навколо досліджуваної області в 360 градусів, в процесі якого апарат фіксує об'ємну інформацію про досліджуваний об'єкт (рис. 2).

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 2

Далі можливо отримати зрізи в трьох площинах через будь-яку область досліджуваного об'єкта, під любим кутом, з діапазоном кроку між зрізами від 0,25 до 2 мм. Програмне забезпечення томографа дозволяє оператору самому задавати площину, через яку проходять зрізи, задавати крок, а спеціальна програма дає можливість обробляти зображення, отримуючи максимум діагностичної інформації.

Не менш важливим технічним аспектом комп'ютерного томографа 3D Accuitomo XYZ є те, що отримане зображення в трьох взаємно перпендикулярних площинах не має проекційного спотворення, тіньових накладень, дозволяє оцінити реальну форму та розміри досліджуваного об'єкта, і його просторове розташування. Завдяки новаторським технологіям, використаним в роботі даного апарату, лікар-стоматолог має можливість досліджувати всі найтонші структури щелепних утворень, отримуючи інформацію як про форму та розміри структур, так і про їх будову і взаєморозташування. Оснащення апарату високочутливим цифровим датчиком і фільтрами, які формують тонкий пучок випромінювання, дозволило значно знизити променеве навантаження на пацієнта під час дослідження (воно порівнюється з променевим навантаженням, отриманим пацієнтом при ортопантомографії).

Дана методика широко використовується медичними університетами та великими стоматологічними центрами Європи, і добре зарекомендувала себе у всіх галузях стоматології.

В хірургічній стоматології вона застосовується для діагностики:
- пухлинних процесів щелепно-лицевої області (рис. 3);
- травматичних ушкоджень щелепних кісток, включаючи суглобові відростки, особливо компресійних; ретенованих, дістопірованих, надкомплектних зубів (рис. 4);

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 3 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 4

- ендодонтичної хірургічної патології та її етіології (рис. 5);
- невралгій і невритів, пов'язаних з порушенням цілісності кісткових каналів (рис. 6);

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 5 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 6

- для діагностики больового синдрому нез'ясованого генезу;
- одонтогенних верхньощелепних синуситів (рис. 7);

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 7 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 8

В пародонтології дана методика застосовується:
- для визначення наявності і будови внутрішньокісткових пародонтальних карманів (рис.8),
з метою вирішення питання про можливе застосування:
- регенеративних методик;
- репаративних методик;
- для діагностики пародонтально-ендодонтичних проблем;

В імплантології проведення комп'ютерної томографії на апараті 3D Accuitomo XYZ дозволяє визначити:

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 9 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 10
Нові можливості променевої діагностики в стоматології 11

- обсяг залишкової кістки, якість кістки (рис. 9);

- наявність резидуальних дефектів;

- точне розташування анатомічних внутрішньокісткових структур (хід різцевого, піднебінного каналів (рис. 10);

хід нижньощелепного каналу (рис. 11), топографію ментального отвору) і межуючих анатомічних утворень (альвеолярних бухт верхньощелепних пазух, порожнини носа, піднебінних відростків верхньощелепної кістки і т.д.).

- дозволяє зробити необхідні заміри (рис. 12);
- проводити контроль аугментаційних заходів та імплантаційних заходів (рис. 13);

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 12 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 13

В ендодонтії така методика дозволяє:
- точно визначати кількість кореневих каналів (рис. 14);
- вивчити топографію каналів;
- визначити додаткові, бічні канали, апікальні дельти;
- контролювати якість пломбування кореневих каналів; протікання періапікальних процесів (рис.15);

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 14 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 15
Нові можливості променевої діагностики в стоматології 16

В ортопедичній стоматології використовується з метою визначити:

- вторинний карієс під наявними протезами;

- переломи, тріщини коренів штіфтованних зубів (рис. 16); хід перфораційних каналів і т.д.;


Цей метод дозволяє проводити диференційну діагностику різних патологічних станів (рис.17, 18).

Нові можливості променевої діагностики в стоматології 17 Нові можливості променевої діагностики в стоматології 18

Комп'ютерна томографія так само затребувана в роботі фахівців суміжних спеціальностей. Лікарями-отолярингологами використовується для діагностики патології придаткових пазух носа, кісткових структур носової порожнини, патології середнього і внутрішнього вуха, соскоподібного відростка і т.д.

У зв'язку з новими діагностичними можливостями вважаємо, що для локальної діагностики карієсу, у тому числі прихованого і вторинного карієсу, всіх форм періодонтитів, пародонтиту, радикулярних, резидуальних кіст, синуситів різної етіології, новоутворень щелепно-лицьової області, травматичних ушкоджень структур щелепно-лицьової області , патології скронево-нижньощелепного суглоба комп'ютерна томографія, яка проводиться на апараті 3D Accuitomo XYZ, може вважатися методом вибору.

Автори - лікарі-рентгенологи ІПСТ: Околовська Тетяна Григорівна, Мазуренко Ольга Валентинівна, Захарченко Олександр Геннадійович

вверх сторінки

Copyright © 1999 - 2022 ІПСТ Всі права захищені.

Стоматологічна клініка (лікування зубів, видалення зубів, реставрація зубів, протезування зубів, імплантація зубів, відбілювання зубів, ортодонтія і дитяча стоматологія, рентгенологія) - Медичний центр

Статистика сайту