ІПСТ
Українська версія Російська версія Англійська версія

телефони клініки:

(044) 285-85-18

Контактна інформація

Медцентр Послуги Технології Наші Лікарі Питання-відповідь
Наші Послуги
Інформація про медцентр
Поиск по сайту
Опанасюк Юрій Володимирович

Пародонтологія

Пародонтит

Пародонтит - це запально-деструктивне захворювання, при якому запалення ясен поширюється на інші тканини пародонту і при цьому руйнується зубоясневе з'єднання, відбувається руйнування кісткової тканини альвеолярного відростка і періодонта.

малюнок:

1 - оголений корінь з наростами відкладень

2 - патологічні зубоясневі кармани

Ознаки захворювання пародонтиту

 1. Набряк і почервоніння ясневого краю.
 2. Кровоточивість ясен, особливо при чищенні зубів.
 3. Оголення кореневої частини зуба.
 4. Рухливість зубів.
 5. Неприємний запах з рота.
 6. Почуття печіння, свербіння, а у важких випадках поява гнійного відокремлюваного.

Причини розвитку пародонтиту - основною причиною захворювання є розвиток інфекційного процесу в зубоясневому кармані, що призводить до вищеперелічених проявів.

Які фактори впливають на розвиток пародонтиту?

 1. Погана гігієна (наявність нальоту і зубного каменю).
 2. Каріозно зруйновані зуби.
 3. Неправильне харчування.
 4. Куріння.
 5. Алкоголь.
 6. Старі пломби (зі сколами, нависаючими краями і поганим приляганням).
 7. Хронічні захворювання (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози та ін.)
 8. Прийом деяких лікарських препаратів (антидепресанти, антибіотики, гормональні та ін.)
 9. Травмуючі фактори прикусу.
 10. Несвоєчасне протезування.

Діагностика пародонтиту: за наявності одного або декількох симптомів пародонтиту, описаних вище, Вам необхідно якомога швидше звернутися до лікаря.

Найбільш важливим діагностичним заходом, що допомагає розпізнати хворобу, є вимірювання глибини між зубом і десною, так званої десневої борозни. З цією метою стоматолог використовує спеціальний інструмент (пародонтальний зонд), що міститься між зубом і десною і допомагає виміряти глибину проміжку. У нормі глибина ясенних карманів становить близько 2 - 3 мм. Якщо глибина карманів більше 3 мм, то це говорить про захворювання ясен, тобто пародонтиті.

гінгівіт ранній пародонтит хронічний пародонтит прогресуючий пародонтит

 1. гінгівіт
 2. ранній пародонтит
 3. хронічний пародонтит
 4. прогресуючий пародонтит

Хронічне протікання гінгівіту викликає прискорене зростання епітелію ясеневого краю з боку, зверненого до зуба, тобто в місці найбільшого роздратування епітелію продуктами запалення. У зв'язку з цим епітелій ясен поступово занурюється вздовж зуба у напрямку до його кореня.

На тлі прогресуючої атрофії альвеолярного відростка і занурення епітелію ясен утворюються патологічні ясенні кармани, глибина яких значно перевищує 2-3 мм.

Злущений епітелій, залишки їжі, слина сприяють рясному розвитку патогенних мікроорганізмів, які викликають утворення в карманах гнійної рідини. Натискання інструментом на ясенний край викликає виділення гною з-під ясна.

В ході запального процесу в ясенних карманах утворюється грануляційна тканина, яка поступово заміщає собою зв'язковий апарат зуба. При цьому відбувається активне відкладення неорганічних речовин на корені зуба з утворенням значного шару зубного каменю, що в свою чергу прискорює процес атрофії пластинки альвеоли через постійний тиск. У початкових стадіях пародонтиту на рентгенограмах альвеолярного відростка виявляються ділянки остеопорозу в кістці. Надалі визначається атрофія міжзубних перегородок кістки до повного їх зникнення.

Отже, пародонтит призводить до атрофії альвеолярного відростка, руйнування і заміщенню грануляціями зв'язкового апарату зуба, до рухливості, а в подальшому до випадання зубів.

Наявність у хворого хронічних одонтогенних очагів запалення обумовлює постійне всмоктування в кров продуктів життєдіяльності бактерій, які постійно знаходяться в ясенних карманах, що дозволяє стати причиною сенсибілізації організму, розвитку запальних процесів у пародонті, заковтування гною з їжею і т.д.

Проте навіть з чисто гігієнічних позицій факт постійної кровотечі при чищенні зубів, наявності неприємного запаху з рота, присутності присмаку гною, рухливості одиночних або декількох зубів має розглядатися як неприпустиме явище, що вимагає активного лікування.

Методи лікування пародонтиту - Існують три методи лікування:

 1. консервативний
 2. хірургічний
 3. комбінований
Для кожного клінічного випадку складається індивідуальна програма лікування.

Лікування пародонтиту залежить від стадії розвитку захворювання. На самій ранній стадії поверхневого запалення ясен - гінгівіту, - коли ще не відбулося деструктивних змін пародонту, досить зробити професійну ультразвукову чистку надясенних зубних відкладень, що викликають запалення, і провести протизапальну терапію ясен.

Наступна стадія - пародонтит легкого ступеня. Крім зняття на зубних відкладень, необхідно провести «Вектор-терапію» неглибоких пародонтальних карманів з промиванням їх антисептичними лікарськими засобами. Практика показує, що навіть після такого нескладного лікування стан ясен значно поліпшується, причому за досить короткий термін.

Найчастіше ми маємо справу з пародонтитом середнього ступеня тяжкості. Запалення зачіпає більш глибокі тканини, опорний апарат зуба і кісткова тканина щелепи поступово руйнуються. Формуються патологічні ясенні кармани - простір між коренем і відслоєною десною, в якому накопичуються мікроорганізми.

Продукти їх життєдіяльності - токсини - руйнуючи опорний апарат зубів і навколишню кісткову тканину, призводять до подальшого утворення внутрішньокісткових ясенних карманів. На цій стадії до вже перерахованих методів лікування ми додаємо кюретаж пародонтальних карманів. Ця процедура, при якій під місцевою анестезією видаляються підясенні зубні відкладення і інфіковані тканини патологічного карману з подальшою поліровкою поверхні кореня.

Після цього формується нове зубоясневе прикріплення. Таким чином, зменшується карман, і ситуація в цілому поліпшується. Іноді ми вводимо в кармани препарати у вигляді гелів, які протягом тривалого часу придушують патологічну мікрофлору кармана.

При більш важких формах пародонтиту, коли глибина ясеневого карману перевищує 5 мм, потрібно вже хірургічне втручання.

 • Лоскутна операція - (операція, спрямована на зменшення ясневого карману). Ця операція полягає в невеликому розрізі в області ясен, таким чином, ділянка ясна піднімається, при цьому оголюється корінь зуба, який очищається від каменя. Пародонтит часто супроводжується ураженням кісткової тканини, тому перед тим, як вшити розріз ясен, контур кісткової тканини вирівнюється. Ця операція проводиться зазвичай під місцевою анестезією і займає від однієї до півтори годин.
 • Трансплантат м'яких тканин - При руйнуванні м'яких тканин пародонту зуби візуально стають ніби довше, за рахунок появи рецесій. Для заміщення ураженого дефекту ясна застосовується невеликий шматок тканини, взятий з піднебіння. Ця процедура має кілька цілей: вона допомагає запобігти подальше поглиблення ясневого карману, закриває оголені корені зуба, попереджаючи їх роздратування гарячою або холодною їжею, а також дає косметичний ефект.
 • Кістковий трансплантат - Дана процедура проводиться при значному руйнуванні кісткової тканини, яка оточує корінь зуба і утримує зуб на своєму місці. Цей трансплантат може бути виготовлений як з власної кісткової тканини пацієнта, так і з синтетичного матеріалу. Кістковий трансплантат служить не тільки для утримування зуба, але і як матриця для утворення нової кісткової тканини. В такому випадку ця процедура називається технікою спрямованої кісткової регенерації тканини.
 • Спрямована регенерація тканини - Ця процедура сприяє відновленню кісткової тканини. При цьому доктор вводить між зубом і ураженою кістковою тканиною біосумісний матеріал, який може бути у вигляді нативної кістки або гелю, що не дозволяє рости в цьому місці іншим тканинам, крім кісткової.

Профілактика пародонтиту:

 • санітарному просвітленню з гігієни порожнини рота;
 • роз'яснення значення правильної чистки зубів;
 • повноцінному харчового раціону та його структури;
 • факторам ризику, що порушують нормальне функціонування пародонту;
 • періодичному огляду лікарем порожнини рота;
 • здорового способу життя.

Раз на півроку необхідно відвідувати стоматолога для видалення зубного нальоту. Крім того, чистити зуби 2 рази на день (після сніданку і перед сном) і полоскати рот щоразу після їжі.

У профілактиці пародонтиту важливим є характер їжі. Тверда їжа сприяє природному масажу ясен, зняттю м'якого зубного нальоту. Сирі овочі та фрукти забезпечують організм необхідними вітамінами.

Особливу увагу слід приділяти гігієні порожнини рота. При чищенні зубів необхідно масажувати ясна, добре очищати коронки зубів і міжзубний простір. Своєчасне відновлення втрачених зубів розвантажує зуби, що залишилися і також сприяє профілактиці пародонтиту. У догляді за порожниною рота величезну допомогу надають зубні пасти з протизапальною, антибактеріальною і усуваючою зубний наліт дією.

Зміни в організмі хворих, що страждають захворюваннями пародонту, свідчать про ослаблення природних захисних механізмів. Тому лікування повинно бути спрямоване не тільки на ліквідацію запального процесу, а й на підвищення імунітету.

вверх сторінки

Copyright © 1999 - 2020 ІПСТ Всі права захищені.

Стоматологічна клініка (лікування зубів, видалення зубів, реставрація зубів, протезування зубів, імплантація зубів, відбілювання зубів, ортодонтія і дитяча стоматологія, рентгенологія) - Медичний центр

Статистика сайту